Jiří Šlitr – promiskuita a ďábel z Vinohrad

Jiří Šlitr

Jiří Šlitr (1924-1969) byl český hudební skladatel, instrumentalista (virtuózní klavírista), zpěvák a herec. Byl i velmi dobrý kreslíř a grafik. Významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. Byl vystudovaný právník, svému právnickému povolání se však nikdy nevěnoval. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, se kterým pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. Za svůj život složil dohromady asi 350 skladeb, podílel se na 21 divadelních hrách, revue a recitálech. Ilustroval 20 knih. Svá díla vystavoval po celém světě.

Workoholik a promiskuita
Šlitr byl workoholik, dokázal pracovat až 12 hodin denně a odpočinek odmítal. Jeho velkým cílem bylo dostat se na Broadway. Byl velký milovník žen, za svůj život vystřídal mnoho žen. Dívky se u něj střídaly jak na běžícím páse. O ženění však nikdy nechtěl ani slyšet. Měl totiž rád svobodu a volnost. Co odmítal, byl alkohol a cigarety.

Své sexuální nevázanosti vyjádřil ve skladbě Ďábel z Vinohrad:

„Mějte se dámy dnes přede mnou na pozoru
Se mnou si není radno hrát
Plane mě vášní běs, mám v srdci tolik vzdoru
Vždyť jsem ten nespoutaný ďábel z Vinohrad

Mé žhavé touze žádná neunikne
Zmocním se každé ženy, jen to fikne“

Golem
Šlitr ve skladbě Golem propaguje Kabalu, což je židovský okultismus (čarodějnictví). Golema (umělého člověka), podle židovské kabalistické literatury, koncem 16. století „stvořil“ židovský rabín Jehuda Löw ben Becalel. Šlo o to, že židovské ghetto bylo pořád napadáno křesťany. V té době byl židovský národ napadán kvůli provozování falešného náboženství (rouhání se Bohu, hlavně urážky Ježíše Krista) a okultismu.

Částečný text skladby Golem:

„Golem bohužel
Má nevýhodu
Nevím jak bych měl
Ho uvést do chodu
To věděl jen
Rabbi Löwy
Dneska už to prý
Nikdo neví

Věřím však že co šlo kdysi
To i dneska možný je
Že Golema něco vzkřísí
A že Golem ožije“

Smrt
Šlitr (†45) zemřel o Vánocích 26. prosince 1969 společně se svou mladou milenkou Jitkou Maxovovou v posteli. Šlo o otravu svítiplynem. Spekulovalo se sice o možné sebevraždě, ale vyšetřování potvrdilo, že šlo o nehodu. Šlitr je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze.

Závěr
Určitě nemůžeme obdivovat člověka za to, že žil promiskuitně. Nemůžeme ho obdivovat ani za to, že ve svých skladbách propagoval promiskuitu (časté střídání sexuálních partnerů) a židovský okultimus. Na druhou stranu složil spoustu pěkných písní: Pramínek vlasů, Babetta, Včera neděle byla, Purpura…